کد خبر: ۸۳۶۷۱

جوش صورت چیست؟ روش های درمان خانگی خوب برای درمان جوش صورت و درمان های گیاهی برای جوش صورت و روش های از بین بردن سریع جوش صورت رو در این مطلب مشاهده می کنید

جوش صورت یکی از بیماری های پوستی است که بیش از 50 درصد مردم از آن رنج می برند و شاید گاه گاهی با آن سر رو کار داشته اند و شاید برای مدت زمان کوتاهی جوش زده باشند. ما در این مطلب قصد داریم همه چیز را در مورد جوش و دلایل ایجاد جوش و روش های درمان جوش صورت رو برای شما توضیح بدیم که در ادامه مشاهده می کنید

جوش صورت درمان جوش صورت دلایل ایجاد جوش صورت درمان خانگی جوش صورت

*جوش چیست؟
 
جوش یا آکنه، طیف متنوعی از ضایعات پوستی است که به صورت لکه‌های قرمزرنگ یا دانه‌های پُررنگ در پوست و یا دانه‌های زیر پوست شدیدتر و همراه با ضایعات چرکی در تنه و اندام‌ها و صورت مشاهده می‌شود.
 
*عوامل ایجاد کننده جوش کدامند؟
 
1- چربی سطح پوست: پوست‌های چرب یکی از عوامل ایجاد آکنه یا جوش صورت می‌باشند.
 
2- گروهی از میکروب‌هایی که روی پوست زندگی می‌کنند.
 
3- التهابات ایجاد شده روی پوست (در بعضی مواقع)
 
4- انسداد مجاری غددی زیرپوستی
 
*عوامل مؤثر یا مستعد کننده ایجاد آکنه کدامند؟
 
مهم‌ترین عامل، عوامل زمینه‌ای هستند و در کنار آن‌ها یکسری عوامل دیگر وجود دارد مانند:
 
- افزایش چربی زیر سطح پوست
 
- استفاده از کرم‌های آرایشی که چربی زیادی دارند
 
- کار کردن در محیط‌هایی که هوای آن محیط زیاد گرم می‌باشد؛ مانند افرادی که بیشتر در آشپزخانه‌ها و محیط‌های گرم داخل کارخانه کار می‌کنند
 
- مصرف بعضی از داروهای قلبی
 
- استفاده از داروهای کورتونی که به صورت نادرست تجویز شود
 
- استفاده از استروئیدهای آنابولیزان (داروهای افزایش دهنده حجم عضلات) در آقایان ورزشکاران
 
*آکنه معمولاً در چه سنی دیده می‌شود و آیا ژنتیک در آن مؤثر است؟
 
معمولاً این جوش‌ها در حوالی سن بلوغ و میانسالی دیده می‌شوند. ممکن است یکسری از آن‌ها خود به خود بهبود یابند و نیاز به درمان خاصی نداشته باشند. عوامل ژنتیکی به تنهایی علت مؤثری در ایجاد آکنه نمی‌باشند، ولی عوامل مختلف به نوعی زمینه ساز ایجاد عامل ژنتیک می‌تواند باشد.
 
*تشخیص جوش صورت چگونه است؟
 
تشخیص معمولاً بر اساس نمای بالینی می‌باشد. تنها با مشاهده می‌توان این ضایعات را از سایر ضایعات پوستی تشخیص داد. جوش‌ها خود را به صورت دانه‌های قرمزپوستی، لکه‌های سرسفید پوستی، ضایعات چرکی در صورت و گاها در پشت و اندام‌ها نشان می‌دهند.
 
*برای تشخیص جوش‌های صورت و بدن در چه مواردی نیاز به آزمایشات پاراکلینیک می‌باشد؟
 
در اکثر موارد نیاز به آزمایشات پاراکلینیک نمی‌باشد. یکسری اختلالات سیستم هورمونی می‌توانند با بروز جوش ارتباط داشته باشند. این بیماری‌ها علاوه بر ایجاد جوش باعث رشد موهای زاید در بدن یا باعث اختلالاتی در پریود خانم‌ها نیز می‌شوند که در این صورت بررسی‌های پاراکلینیکی و آزمایشگاهی لازم می‌باشد. ولی به طور کلی معمولاً در بیشتر موارد نیاز به آزمایشات پاراکلینیکی وجود ندارد و فقط زمانی که پزشک قصد دارد داروهای خاصی را تجویز کند، انجام بعضی آزمایش‌های مربوطه را برای بیمار تجویز می کند.
 
*بهترین روش درمان آکنه کدام است؟
 
بهترین روش درمان، آموزش می‌باشد. بیماران باید متوجه باشند که بیماری دوره کوتاهی ندارد و شاید درمان خیلی زود پاسخ ندهد و اگر درمان زود قطع شود باعث عود ضایعات می‌گردد. مساله مهم بعدی پس از آموزش صحیح بیمار در استفاده از دارو، تجویز دارو می‌باشد که براساس وضعیت بیمار و شدت ضایعات در بیمار انجام می‌گیرد. بنابراین بهترین روش درمانی، آموزش صحیح درمان این بیماری و مصرف کامل داروهای تجویز شده می‌باشد.روش های نوین برای درمان جوش صورت

جوش صورت درمان جوش صورت دلایل ایجاد جوش صورت درمان خانگی جوش صورت

جوش صورت یا آكنه یكی از بزرگترین مشكلاتی است كه نوجوانان را گرفتار می كند و متأسفانه درست زمانی به سراغ آنها می آید كه بیش از هر وقت دیگر ، نگران زیبایی وضع ظاهر خود هستند.

آكنه یك بیماری التهابی مزمن پوست است كه بیشتر در دوران نوجوانی مزاحمت ایجاد می كند، اما گاهی به طور متناوب در سراسر زندگی بارها و بارها فرد را گرفتار می كند. آكنه در دختران در سنین پایین تری نسبت به پسران بروز می كند ، ولی در پسران معمولاً تظاهرات بسیار شدیدتری دارد. به طور كلی علایم و نشانه های آكنه در افراد مختلف متفاوت است و می تواند از خفیف تا بسیار شدید متغیر باشد.

آكنه یك بیماری التهابی مزمن پوست است كه بیشتر در دوران نوجوانی مزاحمت ایجاد می كند، اما گاهی به طور متناوب در سراسر زندگی بارها و بارها فرد را گرفتار می كند.

اگر والدین یا اقوام نزدیك شما در دوره ای از زندگی خود دچار نوع شدید آكنه شده باشند به شما توصیه می كنیم كه بیشتر مراقب پوست خود باشید، چون در آن صورت احتمال اختلال شدید پوستی  در شما از بقیه بیشتر خواهد بود.

آكنه اغلب به صورت نقاط سرسیاه، نقاط سرسفید و جوش های چركی بروز می كند. غدد چربی در تمام سطوح پوست شما به غیر از كف پا و دست وجود دارد. اما بیشترین تراكم آنها در صورت، سینه، پشت و شانه هاست.

كار این غدد، ترشح چربی است. چربی تولید شده توسط مجاری چربی به سطح پوست راه یافته و به طور طبیعی روی پوست را می پوشاند. در دوران نوجوانی به علت تغییرات ناگهانی كه در سطح هورمون های جنسی رخ می دهد، غدد چربی تحریك می شوند و چربی بیش از حد تولید می كنند. این چربی زیادی ، مجاری انتقال چربی را مسدود می كند و به این ترتیب جوش های سرسیاه تولید می شوند. وقتی كه چربی باقیمانده و لایه های مرده پوست نتوانند به بیرون پوست راه یابند، توسط باكتری هایی كه به طور طبیعی در غده وجود دارند، عفونی می شوند و جوش های سرسفید را ایجاد می كنند.

چربی که از غدد چربی موجود در پوست ترشح می شود، گاهی منفذ پوست را مسدود می کند و با تاثیر باکتری ها بر روی آن، عفونی شده و باعث ایجاد جوش می شود.

گاهی نیز چربی ترشح شده فضای اطراف فولیكول مو را اشغال می كند. در نتیجه مو نمی تواند از پوست خارج شود و باكتری های موجود در پوست داخل منافذ مسدود شده و آن جا ایجاد عفونت و التهاب و جوش های چركی می كند. در آكنه شدید ممكن است كیست و آبسه هم دیده شود. كیست تورمی بزرگتر، سفت تر و عمیق تر از جوش معمولی است و در اغلب موارد خطرناك است.

بعضی از كیست ها تا زیر سطح پوست انتشار می یابند و پاره می شوند و به این طریق عفونت را در زیر پوست منتشر می كنند. جای این جوش ها معمولاً روی پوست باقی می ماند. آبسه یك ناحیه عفونی متورم ، ملتهب وبسیار دردناك است كه حاوی چرك فراوان است.

آیا تغذیه در ایجاد آكنه تأثیری دارد؟

"آیا تغذیه در ایجاد آكنه تأثیری دارد؟" شاید این شایع ترین سؤالی باشد كه یك متخصص پوست از بیمار خود می شنود.

"با این همه جوش چرا شكلات می خوری؟" شاید این هم شایع ترین گوشزدی باشد كه افراد مبتلا به آكنه از دیگران می شنوند. واقعیت این است كه نقش رژیم غذایی در ایجاد یا تشدید آكنه هنوز به اثبات نرسیده است .

گرچه گزارش هایی نیز موجود است كه خوردن مداوم غذاهای خیلی چرب، شیرینی زیاد، سس مایونز، خامه، شكلات، گردو ، بادام ، فندق، خرمالو ، موز ، پسته، تخمه، چیپس، پفك، نوشابه ، نارگیل، تخم مرغ  و به تعبیری، همه آنچه كه در قنادی و بقالی یافت می شود، در بروز و تشدید آكنه مؤثر است. اگر از دست این جوش ها به ستوه آمده اید، برای احتیاط مواد غذایی بالا را نخورید و به جای آنها، از سبزیجات و میوه های تازه استفاده كنید. استفاده از اسفناج، هویج ، شاهی و گوجه فرنگی  را به شما توصیه می كنیم. سعی كنید خوردن چای  و ادویه جات  را بسیار محدود كنید.

برای بهبود آکنه ، به مقدار فراوان میوه و سبزی مصرف کنید و از مصرف زیاد غذاهای چرب و سرخ شده پرهیز کنید.

عامل مهم دیگری كه اثر آن در تشدید آكنه به اثبات رسیده، تماس های شغلی است. آكنه در كسانی كه به علت شغلشان با روغن های حیوانی و یا معدنی تماس دارند و یا در معرض هوای بسیار گرم و یا بسیار سرد هستند، با شدت بیشتری بروز می كند. افرادی كه شغل های پر  استرس  دارند یا این كه اصولاً از نظر تیپ شخصیتی مضطرب  محسوب می شوند، معمولاً دچار آكنه های شدید می شوند.

 اگر خود  استرس  عامل این تشدید نباشد، حداقل این است كه افراد مضطرب معمولاً بیش از حد صورت خود را دست كاری می كنند و این امر خود باعث تشدید این بیماری می شود.

از دیگر عوامل مؤثر،استفاده از لوازم آرایشی، اختلال غدد درون ریز، تعریق زیاد ، برخی داروها مانند كورتیزول، هورمون های مردانه، قرص های ضد بارداری، لیتیوم و باربیتورات ها را می توان نام برد.

شاید بتوان گفت كه قسمت خیلی ها این طور مقرر شده كه در سنین نوجوانی گرفتار این معضل پوستی شوند (منظورم نقش ژنتیك است).

روش های نوین برای درمان جوش صورت

اگر پوستتان چرب  است ، روزی یک بار به آرامی پوست خود را با صابون غیر معطر (ترجیحاً صابون های آنتی باكتریال) بشویید. به این ترتیب كه صورت خود را از كف بپوشانید و ماساژ دهید تا صابون در منافذ پوست نفوذ كند و چربی های تجمع یافته و آلودگی ها را از بین ببرد. پوست خود را ماساژ دهید. ماساژ باعث تخلیه چربی پوست می شود و از تجمع آن جلوگیری می كند. علاوه بر این ، ماساژ دادن جریان خون را در پوست بهبود می بخشد.

بعد از ماساژ، صورت خود را با آب گرم بشویید تا چربی آن گرفته شود و بعد بلافاصله مقداری آب سرد به پوست خود بپاشید تا منافذ آن بسته شود. پس از این كار پنبه ای را به گلاب یا آب لیمو آغشته كنید و سطح پوستتان را با آن پاك كنید. اگر پوستتان چرب است ، روزی یک بار به آرامی پوست خود را با صابون غیر معطر (ترجیحاً صابون های آنتی باكتریال) بشویید و پوست خود را ماساژ دهید.

 گلاب  و آب لیمو  اثر قابض دارند و باعث افزایش گردش خون می شوند. اگر پوستتان خیلی چرب است، هفته ای یك بار از ماساژ با سركه سیب استفاده كنید تا چربی پوست كاهش یابد. برای این كار سركه سیب را با مقدار مساوی آب مخلوط كنید و روی پوست خود بمالید و ماساژ دهید. بعد از چند دقیقه پوستتان را بشویید. آسودگی روحی و روانی داشته باشید. خواب خوب و مرتب داشته باشید، به میزان لازم استراحت كنید و از عصبانیت  بپرهیزید.

از مالیدن یا تركاندن جوش ها خودداری كنید. جوش های چركی را نباید با فشار خالی كرد. برای خالی كردن آنها دستگاه های مكنده ای وجود دارد كه جوش ها را در شرایط كاملاً استریل تخلیه می كند. موهایتان را حداقل دو بار در هفته با شامپو بشویید. اجازه ندهید كه موهایتان روی صورت بیاید. حتی در شب و به هنگام خواب موی كثیف و چرب باعث پخش چربی و باكتری ها می شود. تعریق در 15 درصد افراد باعث تشدید آكنه می شود. پس از كار كردن در هوای گرم و مرطوب ، پختن غذا و ورزش، عرقتان را بشویید و در اسرع وقت چربی را از بدن و صورتتان پاك كنید.

 برای بهبود آکنه ، سعی کنید آرامش روانی داشته باشید و از مواد آرایشی غیر معتبر و چرب استفاده نکنید.

برای آرایش كردن از مواد آرایشی روغنی و چرب استفاده نكنید، زیرا این مواد می توانند فولیكول های مو را مسدود كنند و باعث ایجاد و یا تشدید آكنه شوند. خصوصاً افرادی كه پوستی چرب دارند، باید از كرم های مرطوب كننده و حتی ضدآفتاب  استفاده كنند كه فاقد چربی باشد. آرایش صورت خود را روزی 2 بار با آب و شیرپاك كن های فاقد چربی و سازگار با پوست پاك كنید.

قبل از استفاده از مارک جدید لوازم آرایشی ، حتماً آن را روی بازوی خود تست كنید تا مطمئن شوید كه پوستتان به آن حساسیت ندارد. اشعه ماورای بنفش خورشید، باعث بهبود ضایعات می شود، اما در 10 درصد افراد باعث تشدید علایم می شود.

در زمان قاعدگی حساسیت غدد چربی دختران نسبت به هورمون های جنسی مردانه افزایش می یابد و این باعث افزایش چربی در پوست آنها می شود. برای جلوگیری از بروز یا تشدید آكنه، در این زمان باید پوست خود را با صابون بشویید و پس از شست و شو پوستتان را با پنبه ی آغشته به محلول های الكلی موجود در بازار كه حاوی آنتی بیوتیك هستند، پاك كنید.

حوله صورتتان را هر روز عوض كنید و همیشه از حوله تمیز و خشك استفاده كنید، زیرا باكتری ها این توانایی را دارند كه به سرعت در حوله های مرطوب رشد كنند.

 آكنه را نباید یك عارضه جزئی و كم اهمیت تلقی كنید. حتی ملایم ترین انواع آكنه دست كم یك سال باقی می ماند. مدت بیماری در برخی افراد به 15 سال و حتی تا آخر عمر نیز رسیده است.

از ورزش و پیاده روی غفلت نكنید. اگر هر روز صبح 3 كیلومتر پیاده روی كنید و بعد از آن دوش بگیرید متوجه می شوید كه پس از مدت كوتاهی بسیاری از جوش ها برطرف شده و پوستتان بسیار شاداب تر می شود.

آكنه را نباید یك عارضه جزئی و كم اهمیت تلقی كنید، زیرا می تواند فشارهای عصبی فراوانی را برای فرد ایجاد كند. حتی ملایم ترین انواع آكنه دست كم یك سال باقی می ماند. مدت بیماری در برخی افراد به 15 سال و حتی تا آخر عمر نیز رسیده است. در صورت طولانی شدن مدت آكنه ، فرد اعتماد به نفس  خود را از دست می دهد و تصور بدی از ظاهر خود پیدا می كند. درمان در اغلب موارد مؤثر است، اما نیاز به حوصله و صرف وقت فراوان دارد. در بسیاری از افراد بیماری پس از دوران بلوغ و نوجوانی، خود به خود برطرف می شود.از بین بردن لکه های جای جوش

جوش صورت درمان جوش صورت دلایل ایجاد جوش صورت درمان خانگی جوش صورت

پرسش: برای از بین بردن لکه های جای جوش که قهوه ای شده اند چه اقدامی باید بکنیم؟

پاسخ: در مورد درمان جای جوش ها بر اساس اینکه سبب تغییر رنگ پوست شده است، یعنی جای جوش به صورت تیره
جای جوش

درآمده است و یا اینکه جای جوش حالت فرورفته پیدا کرده است درمانی که می تواند صورت بگیرد متفاوت خواهد بود. برای درمان لک باقی مانده می توان از ترکیبات روشن کننده پوست و لایه بردار استفاده کرد. برای از بین بردن جای جوش ها که به صورت تیرگی پوست محل باقی مانده است می توان از ترکیبات روشن کننده پوست مانند هیدروکینون استفاده کرد. البته گاهی همراه با آن از ترکیبات لایه بردار هم می توان استفاده کرد. برای اینکه اثرات این داروها خود را نشان دهد نیاز به زمان می باشد و با استفاده طولانی مدت به تدریج سبب روشن شدن پوست آن قسمت می شود.

 سایر روش هائی که مورد استفاده قرار میگیرند عبارتند از :

1. پیلینگ: استفاده از موادی برای پر کردن چاله ها

2. میکرودرم ابریژن: برداشتن لایه های نازک از پوست نواحی مجاور جهت کم کردن عمق چاله ها

3. استفاده از لیزر: که در آن کلاژن سازی پوست تحریک شده و با تکثیر کلاژن موجب پر شدن چاله میشود.

درمان جوش از دیدگاه طب سنتی

جوش به معنی گرمی مزاج و یا پوست محسوب میشود، بیماری نیست و نیازمند اصلاح طبع و تغذیه و ایجاد اعتدال در مزاج هست. و درمان جای جوش هم مثل درمان جوش است.

پیشنهاد درمانی آكنه های ساده بدن و صورت

- حجامت عام 3 مرحله در ایام پر فشار ماه ( 21-19-17 ) هر دو هفته یا یكماه یكبار

- اصلاح طبع و استفاده از سركنگبین

- رفع یبوست ( استفاده از انجیر و زیتون روزی 7 عدد)

- ورزش و حمام روزانه

- عرق رازیانه و عسل روزی 1 استکان در خانمها

- حجامت تخمدان بر حسب تجویز پزشک در خانمها

- عناب روزی 7 عدد میل شود

- کرم گل بنفشه روزی 3 مرتبه روی جوشها مالیده شود


جوش به معنی گرمی مزاج و یا پوست محسوب میشود، بیماری نیست و نیازمند اصلاح طبع و تغذیه و ایجاد اعتدال در مزاج هست.

 پرهیز غذایی

حذف مواد غذایی مضر (اقلام و اغذیه مضر و خطرناك: روغن نباتی / روغن های مایع / كره‌ی گیاهی و مارگارین / نوشابه / سس مایونز / گوشت گاو و گوساله / سوسیس و كالباس / پیتزا و همبرگر / پفك و چیپس)

مواد غذایی مضر

پرهیز در مواد غذایی زیر:

1- قند و شكر 2- لبنیات پاستوریزه 3- گوشت مرغ (ماشینی) 4- شیرینی قنادیها 5- آدامس 6- شكلات و كاكائو 7- بیسكویتها و آب نباتها 8- نان فانتزی (باگت) 9- تخم مرغ (ماشینی) 10- سركه و آب غوره‌ی شیمیایی (كارخانه‌ای) 11- آب لیمو و رب شیمیایی (كارخانه‌ای) 12- بستنی كارخانه‌ای 13- كشك و آب میوه‌ی شیمیایی (كارخانه‌ای) 14- كنسرو و كمپوتهای كارخانه‌ای 15- نان سفید (لواش و بربری و تافتون) 16- چای پر رنگ 17- برنج )جوش‌ هاي دوران جواني

جوش صورت درمان جوش صورت دلایل ایجاد جوش صورت درمان خانگی جوش صورت

در دوران نوجواني، پوست در معرض تغييراتي قرار مي گيرد که ممکن است سبب ايجاد اختلالات شايع پوستي در اين دوران ‌شود. اين اختلالات ممکن است براي بسياري از نوجوانان آزار دهنده باشد، به‌ خصوص اينکه ممکن است اين مشکلات خود را در پوست صورت نشان دهد.

در گفتگويي با دکتر حسين طباطبايي، متخصص بيماري هاي پوست و مو و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران، به بررسي قسمت کوچکي از اين مشکلات پوستي يعني آکنه يا جوش غرور جواني پرداخته ‌ايم.

آقاي دکتر! در دوران نوجواني چه تغييراتي در پوست رخ مي دهد و پوست مستعد چه بيماري هايي مي شود؟

تغيير مهمي که پوست يک نوجوان با کودک دارد مربوط به ترشح هورمون ‌هاي جنسي و شروع بلوغ است. در مردان، هورمون‌ هاي آندروژن به‌ طور خاص و در زنان، هورمون ‌هاي استروژن و پروژسترون به طور خاص عامل اصلي تغييرات در پوست هستند. ضمن اين که در خانم ‌ها نيز هورمون آندروژن از تخمدان‌ ها و غدد فوق‌ کليه ترشح مي شود. تغييرات مهمي که در پوست اتفاق مي افتد وجود همين هورمون ‌ها است که تا چندي پيش نبوده است. مهم‌ ترين کار اين هورمون ‌ها به‌ خصوص آندروژن اين است که روي غدد چربي پوست اثر گذاشته و آن ها را از نظر اندازه بزرگ ‌تر و پُرکارتر مي کند. در نتيجه نوجوان حس مي کند پوستش در حال چرب شدن است. آندروژن روي توده عضلاني فرد اثر گذاشته، سبب افزايش فعاليت‌ هاي جسمي نوجوان شده و در نتيجه تعريق بدن بيشتر مي شود. از طرفي در بعضي جاهاي بدن مثل زير بغل، کشاله ران و... که غدد چربي و عرق از يک منفذ واحد بيرون مي آيند، هر چه تعريق افزايش پيدا کند به تناسب آن، چربي هم افزايش پيدا خواهد کرد. حال اين پوست مي تواند خاستگاه بيماري هاي جديد شود.

بيماري براي چه؟

چون بسياري از ميکروب ‌ها در محيط چرب مي توانند زندگي کنند در نتيجه ميکروب ‌هاي روي پوست به دليل وجود چربي در همان غدد چربي ايجاد علايم باليني مانند جوش مي کنند. از طرف ديگر، هورمون‌هاي آندورژن سبب مي شوند که موهاي کرکي موجود در بدن که به هورمون آندروژن حساس هستند، ضخيم شوند.

اثر ديگر هورمون آندروژن اين است که همان ‌طور که موهاي کرکي سطح بدن را ضخيم مي کند، موهاي ضخيم سر را نازک مي کند که البته بسته به‌ خصوصيات ژنتيکي افراد متفاوت است.

کار ديگر هورمون مردانه اين است که سبب افزايش‌ فعاليت الياف کلاژن و الياف الاستيک پوست مي شود که به ضخيم و کلفت شدن پوست منجر مي شود؛ در نتيجه ضخامت پوست در آقايان بيشتر از خانم‌ ها است، به ‌همين دليل در سنين بالا چين و چروک در خانم‌ ها زودتر ايجاد مي شود.

مي گويند شايع‌ ترين مشکل پوستي در نوجوانان آکنه است؛ پس چرا بعضي ها اين مشکل را ندارند؟

اين که چرا بعضي ها به آکنه مبتلا نمي شوند و يا چرا در بعضي آکنه‌ ها ريز و در بعضي بزرگ است مربوط به‌ خصوصيات ژنتيکي افراد است. بايد بدانيد که حدود 90 درصد تمام نوجوانان دنيا به درجات کم و زيادي به جوش‌ هاي نوجواني مبتلا مي شوند منتهي اين که در بعضي خفيف و در بعضي شديد است برحسب خصوصيات ارثي و استرس‌هايي که در اين سنين وجود دارد متفاوت است. بايد بدانيد که استرس سبب افزايش ترشح ميزان آدرنالين و آندروژن در خون مي شود. در نتيجه ميزان آندروژن از حد طبيعي بالاتر رفته و سبب افزايش مشکلات پوستي به‌ خصوص جوش مي شود.

آکنه چه‌ طور تشکيل مي شود؟

ببينيد، اندازه فوليکول ‌هاي مو که غدد چربي پوست نيز از آن خارج مي شوند يک اندازه ي ثابت است اما هورمون آندروژن سبب افزايش سلول ‌سازي در اين قسمت شده و سبب بسته شدن‌ دهانه غدد چربي و فوليکول‌ هاي مو مي شود؛ در نتيجه اکسيژن به داخل غدد چربي وارد نمي شود. در اين شرايط نوعي باکتري به نام "کورينه باکتريوم آکنه‌آ" فعال شده و شروع به تجزيه چربي ها مي کند و آن را به اسيدهاي چرب آزاد تبديل مي کند و آن ها نيز سبب التهاب غدد چربي مي شوند که در ابتدا خودش را به صورت جوش سرسياه نشان مي دهد اما پس از مدتي اين غدد قرمز و ملتهب شده و برجسته مي شوند. در اين شرايط دستگاه ايمني بدن وارد عمل مي شود و در اين نواحي با ميکروب‌ هاي فعال شده درگير مي شوند. در اين حالت لاشه‌هايي که از کشته شده‌ ها به وجود مي آيند سبب ايجاد جوش‌هاي سرسفيد يا چرکي مي شود.

آيا همين جوش ‌ها سبب ايجاد جوشگاه در پوست مي شوند؟

گاهي اوقات غده‌هاي چربي به سرعت شروع به رشد مي کنند و متورم مي شوند که در روي پوست به ‌صورت يک دانه برجسته و سفت مشخص است. اين جوش‌ها عميق‌ هستند که اگر درمان هم بشوند، روي پوست جا مي گذارند اما دسته ديگري از جوش‌ها که روي پوست جا مي گذارند، جوش‌هاي سطحي هستند که توسط افراد دستکاري مي شوند و سبب افزايش باکتري در جوش مي شوند، در نتيجه درمان اين جوش ‌ها سخت ‌تر شده و ممکن است حتي از خود ردپايي باقي بگذارند.

اين غدد چربي بيشتر در کدام قسمت‌ هاي بدن وجود دارند؟

صورت، سينه، پشت، روي شانه ‌ها و بازوها.

جوش‌هاي دوران نوجواني با جوش‌ هاي دوران بزرگسالي متفاوت است؟


بله. آکنه ‌اي که در پوست به واسطه ي بلوغ ايجاد مي شود مربوط به‌ خصوصيات ژني يا ارثي از فاميل مادر يا پدر است اما ظهور آکنه در سنين بالاتر يعني بعد از 20 سالگي به دليل اختلالات هورموني است که البته از نظر درمان و مراقبت‌هاي بهداشتي هيچ فرقي با هم ندارند.

براي پيشگيري از عفوني شدن جوش ‌ها و بهداشت آن به چه نکاتي بايد توجه کرد؟

بهترين روش براي پيشگيري از عفوني شدن جوش‌ها، رعايت اصول بهداشتي مانند استحمام روزانه، شستشوي پوست با آب گرم و صابون، محافظت پوست از باد، آفتاب، گرد و خاك و... است. هرچند رژيم غذايي در بهبود جوش‌ها نقش دارد، ولي محدوديت غذايي توصيه نمي شود.
آکنه

بهتر است به نوجوانان آموزش داده شود كه خودشان دقت كنند و متوجه شوند كه چه غذايي سبب ازدياد جوش‌هاي شان مي شود تا از خوردن آن ها پرهيز كنند.

مصرف مايعات فراوان، انواع ميوه و سبزي در پيشگيري از بروز جوش‌ هاي غرور و يا تشديد آن ها موثر است.

خارج كردن چربي درون دانه‌ ها با دست‌ هاي تميز و گاز استريل توام با فشاري نرم و آرام پيشنهاد خوبي است اما دستکاري جوش‌ هاي چرکي توصيه نمي شود.

وسايل استحمام، حوله صورت، ماشين ريش‌ تراش بايد شخصي باشد.

از دست زدن و بازي كردن با جوش‌ ها مطلقاً خودداري شود.

ورزش، تفريح در هواي پاك و تميز و استراحت به اندازه كافي در پيشگيري از بروز جوش‌هاي غرور موثر است.

افراد بايد سعي کنند از عصبانيت، نگراني و فشارهاي رواني كه عاملي براي بروز جوش‌هاي غرور هستند، پرهيز کنند.

چنانچه جوش‌هاي غرور به حالت التهابي بروز كنند، ممكن است درمان با آنتي بيوتيك و ساير خدمات پوستي لازم باشد.جوش های زیر پوستی

جوش صورت درمان جوش صورت دلایل ایجاد جوش صورت درمان خانگی جوش صورت

جوش‌های زیرپوستی مقدمه پیدایش تمام جوش‌های بدن هستند. در واقع پیش‏زمینه ضایعه های آکنه‌ای که به آن جوش غرور جوانی هم می‌گوییم همین جوش‌های زیرپوستی هستند.

معمولا از سنین بلوغ به بعد و در مواردی حتی در سنین پایین‌تر یا بالاتر، به دلیل ایجاد برخی تغییرات هورمونی در بدن و تکثیر بیش از حد یک باکتری که فلور طبیعی پوست است، در فولیکول مو یا منافذ پوستی، علایم التهابی ایجاد می‌شود.

با تغییراتی که رخ می‌دهد، دهانه منافذ پوستی که مجرای خروجی فولیکول مو هستند تنگ می‌شود و محتویات فولیکول شامل چربی، مواد شاخی و کراتینی تجمع و احتباس پیدا می‌کنند و باعث ایجاد جوش‌ها می‌شوند.

تفاوت این جوش‌ها با جوش‌هایی که در سطح پوست کاملا مشخص هستند، چیست؟

این جوش‌ها زیر پوست نیستند. در حقیقت جوش‌های کوچکی هستند که التهاب ندارند و همرنگ پوست به نظر می‌رسند. در واقع مجرای این منافذ پوستی به سمت خارج بسیار تنگ شده است. وقتی تجمع محتویات داخل آنها افزایش می‌یابد و دیواره فولیکول تحریک می‌شود، سلول‌های التهابی به آن قسمت حمله می‌کنند و باعث ایجاد جوش‌های قرمزرنگی در سطح پوست می‌شوند. اگر تجمع محتویات داخل فولیکول بیش از اندازه و دیواره فولیکول پاره شود، جوش‌های چرکی به وجود می‌آیند، بنابراین جوش‌های ریزی که به آنها زیرپوستی می‌گویید، مقدمه پیدایش ضایعه‌های بعدی است.

اشاره کردید که فولیکول‌ها در تمام سطح بدن وجود دارند، اما بیشترین جایی که جوش‌ها در آن دیده می‌شوند کدام قسمت‌ها هستند؟

قسمت‌هایی که بیشتر تحت‌تاثیر هورمون‌های جنسی قرار دارند مانند صورت، ناحیه فوقانی و قدامی تنه، پشت و قسمت بالای بازوها. معمولا پایین‌تر از این قسمت‌ها مثل ساعد، شکم یا ران و... کمتر جوش دیده می‌شود. عمده ضایعه‌ها در قسمت‌هایی دیده می‌شود که فولیکول‌های مو تحت کنترل هورمون قرار دارند.

به جز عوامل هورمونی، آیا عوامل دیگری مانند خوردن غذاهای چرب، چرب بودن پوست، آلودگی هوا و.... هم می‌توانند در ایجاد این جوش‌ها تاثیر داشته باشند؟

به جز تاثیر هورمونی تنها عواملی که باعث ایجاد و تشدید جوش‌ها می‌شوند، استرس و دستکاری آنهاست. نقش تغذیه خیلی شناخته‏شده نیست. عده‌ای استفاده از مواد کربوهیدرات و قندی را در ایجاد جوش‌ها دخیل می‌دانند. مقاله‌هایی هم درباره مصرف لبنیات و تاثیرشان در بروز جوش‌ها منتشر شده است. بعضی هم مصرف ادویه‌جات تند مانند فلفل و موادغذایی خاص را موثر می‌دانند ولی هیچ‌کدام از این موارد به اثبات نرسیده است و بیشتر پزشکان مصرف یا پرهیز را به عهده بیماران می گذارند.
بیشتر کسانی که زیاد جوش‌ می‌زنند و شکل‌های شدید بیماری را دارند، معمولا پوست خیلی چربی دارند

چربی در بروز یا شدت جوش‌ها تاثیر دارد، ولی آن هم مانند خود جوش‌ها وابسته به تغییرات هورمونی و مسایلی است که در فرد وجود دارد.

آیا ماهیت جوش‌هایی که به دلیل اصلاح موها در بدن ایجاد می‌شوند هم از همین نوع جوش‌ها هستند؟

بله، به هم شبیه هستند و اتفاقا بیشتر در افرادی دیده می‌شوند که استعداد جوش زدن دارند، یعنی ممکن است در حالت عادی فرد هیچ مشکلی نداشته باشد یا تعداد جوش‌هایش کم باشد، اما با اصلاح صورت یا استفاده از دستگاه‌های موکن یا هر روشی که مو را از داخل فولیکول بیرون می‌کشد، جوش‌هایش تشدید می‌شود.

بروز جوش‌ها معمولا تا چه سنی ادامه دارد و از چه سنی به بعد غیرطبیعی محسوب می‌شود؟

معمولا 70 تا 80 درصد موارد تا سن 20 سالگی تکلیفشان مشخص می‌شود. اقلیتی از افراد بعد از 20 سالگی هم این مشکل را دارند که حداکثر تا 30 سالگی طول می‌کشد. جوش بعضی از افراد هم خیلی دیرتر ایجاد می‌شود، یعنی ممکن است بروز جوش‌ها تازه بعد از 25 سالگی شروع شود و تا 30 سالگی ادامه داشته باشد.

افراد بسیار نادری هم هستند که حتی ممکن است بعد از 30 سالگی جوش بزنند، مثلا ما بیمارانی داریم که 40 تا 50 سالشان است، اما هنوز جوش می‌زنند، اما تعدادشان بسیار اندک است
 
ترکاندن جوش صورت

برای درمان جوش‌ها چه توصیه‌ای به افراد دارید؟

افرادی که زیاد جوش می‌زنند، باید برای درمانشان حتما به متخصص پوست مراجعه کنند و از خوددرمانی بپرهیزند، زیرا جوش‌ها شکل‌های مختلفی دارند. بعضی از آنها بسیار ملایم، برخی متوسط و بعضی بسیار شدید هستند. هر کدام از آنها هم درمان‌های متفاوتی دارند.

بالاخره روزی تمام این جوش‌ها بهبود پیدا می‌کنند، اما آنچه مهم است این است که بعد از اتمام دوره جوش، پوست چه وضعیتی پیدا کرده است.

بسیاری از نازیبایی‌ها، اسکارها، لک‌ها و بدشکلی‌هایی که روی پوست باقی مانده‌اند به دلیل دستکاری،‌ خوددرمانی و عدم استفاده از داروهای مناسب است. البته عوارضی مانند لک یا فرورفتگی‌های ایجادشده روی پوست و... به شدت آکنه‌ها بستگی دارد. در موارد متوسط تا شدید اغلب عمق ضایعه‌ها زیاد است و عوارض آنها با جوش‌های ملایم و ریز روی پوست متفاوت است. در نتیجه باید با آنها برخورد جدی کرد و درمان آنها را به درستی انجام داد.

خیلی از افراد برای درمان جوش‌هایشان به داروخانه مراجعه می‌کنند تا دارویی برای درمان آن دریافت کنند. این کار به شدت اشتباه است. آنچه مهم است این است که فرد درمان خود را ناقص رها نکند، بلکه صبور باشد و دوره درمانی خود را حتی اگر مدت‌ها به طول انجامید کامل کند

گاهی جوش‌هایی در ظاهر خفیف هستند، اما جایشان روی پوست می‌ماند یا ایجاد فرورفتگی می‌کنند، بنابراین از همان ابتدای بروز جوش‌ها، درمان باید تحت‌نظر پزشک انجام شود تا فعالیت آنها زودتر محدود شود و پوست صورت خراب نشود. اما متاسفانه بسیاری از افراد ابتدا هر کاری که خود صلاح بدانند انجام می‌دهند و بعد وقتی نتیجه نمی‌گیرند یا پوستشان خراب می‌شود، به متخصص پوست مراجعه می‌کنند.

این افراد تا چه زمانی باید تحت‌نظر پزشک باقی بمانند؟

معلوم نیست. دوره بیماری بعضی از افراد بسیار کوتاه و خفیف است و تا بخواهند تصمیم بگیرند که برای درمان اقدام کنند، ممکن است جوش‌ها خودشان کم شوند. دوره بیماری بعضی از بیماران هم ممکن است سال‌ها طول بکشد.

آنچه مهم است این است که فرد درمان خود را ناقص رها نکند، بلکه صبور باشد و دوره درمانی خود را حتی اگر مدت‌ها به طول انجامید کامل کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
به اشتراک بگذارید :