کد خبر: ۸۲۰۶۱
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۹

جمعی از هنرمندان تئاتر با گردآمدن در یک میهمانی صمیمانه، برای محمد چرم‌شیر، نمایشنامه‌نویسی که به تازگی 56 ساله شده است‌، جشن تولد گرفتند

اخبار هنرمندان ،  جشن تولد مردی با دلی خیلی خیلی بزرگ: جمعی از هنرمندان تئاتر با گردآمدن در یک میهمانی صمیمانه، برای محمد چرم‌شیر، نمایشنامه‌نویسی که به تازگی 56 ساله شده است‌، جشن تولد گرفتند.

جشن تولد،هنرمندان،محمد چرم‌شیر

به گزارش ایران مطلب به نقل از فرهنگ وهنر، شامگاه سه‌شنبه - 24 شهریور - هنرمندانی همچون اسماعیل خلج، حمید امجد‌، محمد رحمانیان‌، حسین پاکدل، حسن معجونی‌، پانته‌آ بهرام‌، سحر دولتشاهی‌، الهام کردا‌، علی اصغر دشتی‌، ستاره پسیانی‌، پانته‌آ پناهی‌ها، عباس غفاری‌، ژیلا اسماعیلیان‌، فارس باقری‌، عباس جمالی‌، رضا ثروتی در کنار رکسانا مهرافزون همسر چرم‌شیر و ماهان، پسر این هنرمند برای این نمایشنامه‌نویس جشن تولد دوستانه‌ ای را برگزار کردند.


 هرچند این برنامه دوستانه سخنرانی رسمی نداشت، اما به درخواست حاضران، حسین پاکدل، آتیلا پسیانی، اسماعیل خلج، حمید امجد، محمد رحمانیان و رضا ثروتی نکاتی را درباره چرم‌شیر گفتند.

 حسین پاکدل در این برنامه که به کوشش دانشجویان چرم‌شیر در کافه نزدیک تئاتر برگزار شد، درباره محمدچرم شیر گفت: تصور من به عنوان کسی که نزدیک 27 سال در شکل‌های مختلف کار هنری حضور داشته‌ام، این است که اگر محمد چرم‌شیر در این سال‌ها نبود‌، حتما و حتما تئاتر ما خیلی چیزها کم داشت.

 این نمایشنامه‌نویس‌ و کارگردان تئاتر با اشاره به ویژگی‌های اخلاقی و حرفه‌ای چرم‌شیر اضافه کرد: یکی از ویژگی‌های مهم او این است که در آثارش، ادعایی برای حضور خودش به عنوان نویسنده ندارد و این نکته بسیار مهمی است.

 پاکدل با یادآوری بعضی از هجمه‌ها نسبت به چرم‌شیر ادامه داد: درویش مسلکی او را ارج می‌گذارم که این همه سخنان بیهوده را شنید و هیچ نگفت. اما گاه دلم می‌سوزد به خاطر این که به غلط از او دفاع می شود. محمد نیازی به دفاع ندارد همین که کارهایش توسط هنرمندان فرهیخته اجرا می‌شود‌، مهمترین دفاع از اوست.

 مدیر پیشین تئاتر شهر‌، در پایان سخنانش گفت: آنچه از روش و منش چرم شیر آموختم این است که در اخلاقیات هم طراز نوشته‌هایش است و امیدوارم سال‌های سال بدرخشد.

 سپس آتیلا پسیانی بازیگر ‌،کارگردان و یکی دیگر از دوستان نزدیک چرم شیر گفت: برایم بسیار سخت است که درباره محمد سخن بگویم چون آنقدر زندگی هنری و دوستانه ما با هم عجین است‌، که این تفکیک برایم سخت است.

 سرپرست گروه تئاتر «بازی» با یادآوری خاطره‌ شروع همکاری‌اش با چرم شیر اضافه کرد: بسیاری از شما این خاطره را شنیده‌اید که شبیه شوخی است اما این شوخی بیش از 20 سال است که دوام دارد!

 او با تعریف خاطره‌ای از همکاری‌اش با چرم شیر یادآوری کرد که چگونه از او خواسته براساس یکی از خواب‌هایش نمایشنامه‌ ای بنویسد که نتیجه آن نگارش و اجرای نمایشنامه «واقعه خوانی جهاز جادو» بوده است.

 کارگردان نمایش‌های «گنگ خوابدیده» و «بحرالغرایب» افزود: از 24 سال پیش مدام با هم کار می‌کنیم با اینکه خیلی‌ها می‌خواستند تفکیک کنند که چند درصد از هر کار متعلق به هر یک از ماست‌، هرگز هیچ کدام نتوانستیم این تفکیک را انجام دهیم چون هر لحظه فقط به فکر اجرا، پروسه کار و حاصل آن بودیم.

آتیلا پسیانی در پایان صحبتش گفت: چرم شیر یکی از مهمترین آدم‌های زندگی‌ام و یکی از ارکان اصلی‌ گروه تئاتر «بازی» است و اگر این گروه تا به امروز وجود داشته‌، مدیون اوست.

 سپس به درخواست حاضران اسماعیل خلج، هنرمند با سابقه تئاتر نیز سخنانی را درباره چرم شیر بیان کرد.

 او گفت: همه کارها و خود آقای چرم شیر را دوست دارند. من هم مانند بقیه ایشان را دوست دارم و شاید خودش را حتی بیشتر از کارهایش دوست داشته باشم.

این نمایشنامه نویس پیشکسوت ادامه داد: از چیزی که خیلی بدم می‌آید، تکبر است. متاسفانه بعضی هنرمندان بعد از چند کار دچار کبری می‌شوند که آنان را نابود می‌کند اما خوشحالم هرگز لحظه‌ای چنین تکبری در چرم شیر ندیدم و او درویش وار و بی‌حاشیه کارهایش را به شکلی عالی انجام می‌دهد.

نویسنده نمایشنامه «گلدونه خانوم» اضافه کرد: چرم شیر آرام آرام جلو آمد اما به جاهای بالایی رسید. او این شانس را داشته که بسیاری نمایشنامه‌هایش اجرا شده است و من همیشه اخلاقش را بسیار دوست دارم و آرزو می‌کنم همیشه لبخندش بر لبش باشد.

 در ادامه برنامه حمید امجد نمایشنامه نویس ، کارگردان و یکی دیگر از دوستان صمیمی چرم شیر، او را انسانی با دلی خیلی بزرگ توصیف کرد و افزود: شاید چرم شیر بزرگترین دلی را داشته باشد که من می‌شناسم. حتی وقتی دلتنگ است، ذره‌ای کم بینی یا حسادت در وجودش نیست. در دل او برای همه جا هست و دلش هرگز قابل مصادره برای هیچ فرقه و نگاهی نیست. همان اندازه که در کارهایش تنوع هست‌، برای همه جور آدم با هرجور نگاه در دلش جا دارد. دل چرم شیر جزو بزرگترین و پاک‌ترین دل‌هایی است که در کل عالم می‌شناسم.

 امجد ادامه داد: هرچند تئاتر و نمایشنامه را بسیار دوست می‌دارم، باید بگویم بعضی‌ها به واسطه نویسنده بودنشان آدم‌های مهمی هستند ولی محمدچرم شیر اگر هر شغل دیگری هم می‌داشت‌، همین اندازه دوست داشتنی و مهم بود.

 محمد رحمانیان دیگر نمایشنامه نویس‌، کارگردان تئاتر و یکی دیگر از دوستان نزدیک چرم شیر آخرین هنرمندی بود که درباره او صحبت کرد.

 رحمانیان گفت: چرم شیر برای من آموزگار است و تنوع شاگردانش بسیار جالب توجه.

 وی ادامه داد: این همه سخنان بیهوده که علیه چرم شیر زده می‌شود‌،به خاطر محبوبیت بیش‌ از حد اوست. عده‌ای دوست دارند با فحش دادن معروف شوند که می‌شوند اما هرگز محبوب نخواهند شد.

 رحمانیان در پایان صحبتش گفت: چرم شیر با وجود تمام این فحاشی‌ها هرگز به کسی بدگویی نکرده و من همیشه به این محبوبیت او هم غبطه می‌خورم و هم آن را می‌ستایم زیرا در هر حسادتی، ستایشی هم هست.

 در پایان برنامه محمدچرم شیر به درخواست حاضران چند جمله‌ای را بیان کرد.

 او گفت: برایم بسیار سخت است که درباره محبت‌ های شما حرف بزنم. در این سال‌ها که کار کرده‌ام شاید جزو نادرآدم‌هایی هستم که این همه مهر دیده‌ام. هرچند جایزه نبرده‌ام اما محبت فراوانی دیده‌ام و هر شب خداوند را شکر می‌کنم چون دوستانی دارم که می‌توانم به آنان تکیه کنم، دوستانی که همیشه کنارم بوده‌اند.

 این استاد دانشگاه ادامه داد: از همان آغاز جوانی و دوره دانشجویی که چند نمایشنامه نوشته بودم، پذیرفته شدم و شاید از این لحاظ جزو سعادتمند ترین افراد هستم. شاید یکی از مشکلاتی که جوانان با آن درگیر هستند، این است که حس می‌کنند کسانی سد راهشان هستند و آنان را نمی‌پذیرند.

نویسنده نمایشنامه‌های «عرق خورشید،اشک ماه»،«کسی نیست همه داستان‌ها را به یاد آورد» و «می بوسمت و اشک» یادآور شد: در این سال‌ها بسیار تلاش کردم، اما اگر پذیرفته نمی‌شدم‌، شاید بی ثمر می‌ماند و این بزرگترین سعادتی است که در 55سال گذشته نصیبم شده است. نه تنها هنرمندان و دوستان تئاتری‌ام که دانشجویان هم سر کلاس مرا همیشه پذیرفته‌اند.

 پس از این سخنان رضا ثروتی کارگردان تئاتر خطاب به چرم شیر گفت: آقای چرم شیر! شما مروارید مهر و محبت هستید. انسان شفافی که به جز مهر برای دیگران کاری نمی‌کند و نمونه شما را نداریم.

 در پایان برنامه محمد چرم شیر شمع تولد 56 سالگی‌اش را فوت کرد.

 حاضران از او خواستند تا برای خودش آرزویی بکند اما او گفت: هیچ آرزویی ندارم غیر ازسلامتی همه شما.

این برنامه به کوشش اعضای گروه «سوراخ تو دیوار»؛جابر رمضانی، پوریا کاکاوند،مریم نورمحمدی و ... که گروهی جوان از دانشجویان محمد چرم شیر هستند‌، برگزار شد.

 در این برنامه علاوه بر هنرمندان حرفه‌ای تئاتر، تعدادی از هنرمندان نسل جدید مانند اشکان خیل نژاد‌، مهدی صفاری‌نژاد‌، محمد منعم، عباس جمالی و... نیز حضور داشتند.

 در پایان برنامه حمید پورآذری که این روزها مشغول اجرای نمایش «سال ثانیه» است، همراه با رضا حداد دیگر کارگردان تئاتر در این جشن تولد حاضر شدند.

 محمد چرم شیر با نگارش نمایشنامه‌هایی چون «در مصر برف نمی‌بارد»، «آسمان روزهای برفی»، «دیر راهبان»، «هملت شاهزاده اندوه»، «خواب بی وقت حوریه»، «روایت عاشقانه‌ای از مرگ در ماه اردیبهشت»، «دوست داشتم اسب بودم»، «آناکارنینا»، «رقص مادیان‌ها» و ... یکی از مهمرین و فعال ترین نمایش نامه نویسان است که آثارش توسط کارگردان هایی از رده های سنی گوناگون مانند دکتر علی رفیعی، فرهاد مهندس پور، رضا بابک، هما روستا، آتیلا پسیانی، محمد عاقبتی، رضا حداد، عباس غفاری،آروند دشت آرای، رضا گوران و ... اجرا شده اند.

 او سال های متمادی در دانشگاه ها و آموزشگاه های هنری نیز به تدریس نمایش نامه نویسی پرداخته است.

روز 21 شهریور ماه سالروز تولد این هنرمند است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
به اشتراک بگذارید :