کد خبر: ۴۸۵۹۲
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۴

قیمت طلای جهانی اخبار اقتصادی بازارهای جهانی ارزسقوط طلا ,قیمت طلا ,اخبار ,بازار طلا ,قیمت اونس طلا ,وضعیت قیمت طلا در بازار ,افزایش قیمت‌های طلا,اخبار داغ,اخبار روز,ايران مطلب

اخبار داغ,اخبار روز,وضعیت قیمت طلا

طلا سقوط کرد!

اخبار اقتصادی دايران مطلب : عوای میان هواداران افزایش یا کاهش فلز زرد این هفته به ثبات نسبی اونس طلا منجر شده بود، اما روز جمعه روز سقوط طلا شد.

آرامش در غزه با تنش در اوکراین خنثی می‌شد و احیای اقتصاد آمریکا با اخبار بد از اقتصاد اروپا. نمونه‌های چنین تضادهایی فراوان بودند تا با وجود مخابره اخبار گوناگون اقتصادی و سیاسی، طلا روندی آرام را تجربه کند.

 قیمت بسته شدن اونس طلا در هفته کاری قبلی 1309 دلار بود. این قیمت در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه 1307 و 1308 دلار ثبت شد و جالب‌تر آنکه روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه قیمت روی عدد 1312 دلار ثابت ماند. اما روز جمعه تا لحظه تنظیم این خبر قیمت 1297 دلاری ثبت شد، گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت‌های متفاوتی ثبت شده باشد. چهارشنبه داده‌های اقتصادی از ایالات‌متحده کمی بدتر از انتظارها بود که باعث شد قیمت اونس طلا دراین روز با رشد مواجه شود.

با این وجود، با توجه به ادامه احیای اقتصاد آمریکا و ادامه تقویت دلار جلوی رشد زیاد قیمت‌ها گرفته شد. ارزش دلار در این روزها در 6 ماه گذشته بی‌سابقه است. مهم‌ترین آمار اقتصادی موثر بر بازار روز چهارشنبه آمار خرده‌فروشی ایالات‌متحده بود که نشانه 2/0 درصد رشد درماه ژوئن بود. آخر وقت چهارشنبه همچنین آمار تولید اتحادیه اروپا منتشر شد که نشان‌دهنده 3/0 درصد افت در ماه ژوئن نسبت به ماه مه بود.

در این روز همچنین میزان تولید صنعتی و خرده‌فروشی چین اعلام شد که هر دو داده‌هایی خوب، اما کمتر از سطح انتظارات بازار داشتند. پنج‌شنبه قیمت اونس طلا افت و خیز بسیاری داشت، اما قیمت این فلز گرانبها در نهایت ثابت ماند. به قول گزارشگر پایگاه اینترنتی کیتکو روز پنج‌شنبه «روز جنگ هواداران افزایش و کاهش قیمت‌ها برای به دست گرفتن کنترل جبهه‌های بنیادین و فنی بود».

 این جنگ که در واقع ادامه جدال دیگر روزهای هفته بود، در نهایت به ثبات قیمتی منجر شد. این ثبات مطلق در کنار ثبات نسبی دیگر روزها قرار می‌گیرد. تقویت دلار به کاهش قیمت اونس طلا کمک می‌کند، اما تقاضا برای طلا به‌عنوان سرمایه امن باعث افزایش قیمت‌های طلا می‌شود. این امر به هواداران نمودارهای خنثی کمک کرده است.

پنج‌شنبه آمار میزان مطالبات حقوق بیکاری آمریکا منتشر شد که نشان‌دهنده افزایشی غیرقابل انتظار بود و در شروع به کار بازار نیویورک باعث افزایش قیمت طلا شد. قیمت آنی اونس حتی به 1319 دلار نیز رسید، اما تمام این رشد در نهایت از دست رفت. شاید بتوان گفت که دو گروه فعال در بازارهای جهانی طلا در صلحی ناتمام هستند، وضعیتی که به نوعی شباهت به «صلح مسلح» میدان سیاست دارد. در بحران شرق اروپا همه طرفین آمادگی جنگ را دارند، گرچه هیچ کدام نیز خواهان جنگ نیستند.

این وضعیت اخبار متضادی را به بازارهای مالی مخابره می‌کند که به اخبار متضاد اقتصادی اضافه می‌شوند. تضاد هم در عرصه سیاست، هم در عرصه اقتصاد و هم میان سیاست و اقتصاد وجود دارد. با این حال نتیجه تمام این تضاد‌ها در بازار طلا، تا ظهر جمعه خنثی شدن کامل یا نسبی موضوعات مختلف بود. پنج‌شنبه اروپا نیز خبر اقتصادی مهمی داشت. تولید ناخالص اتحادیه اروپا در این روز برای سه ماه دوم سال 2014 صفر اعلام شد. رشد کم تولید ناخالص آلمان و فرانسه به‌طور خاص مورد توجه قرار گرفته است که می‌تواند فعالان اقتصادی قاره سبز را ناامید کند. اما از جمعه بعدازظهر روند بازار تغییر چشمگیری داشت. جمعه صبح به وقت نیویورک انتشار آمار خوب از اقتصاد آمریکا باعث شد که بهای اونس طلا به شدت سقوط کند.

به این ترتیب قیمت آنی اونس طلا که در 4 روز نخست هفته ثبات کامل یا نسبی را تجربه کرده بود، روز جمعه تا لحظه تنظیم این خبر با حدود 10 دلار سقوط به قیمت 1297 دلار رسید تا بار دیگر به زیر مرز 1300 دلار افت کرده باشد. هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید این قیمت ممکن است تغییر کرده باشد. تحولات بازار در روز جمعه را در گزارش هفتگی «دنیای اقتصاد» در شماره فردا مورد بررسی قرار خواهیم  داد.

روز جمعه در بازارهای جهانی ارز نیز رویدادهای مهمی در جریان بود که مهم‌ترین آنها تاثیر گرفتن یورو از اخبار بد اقتصادی منطقه یورو و اتحادیه اروپا بود. یورو در این روز نیز به افت ادامه داد. این ارز برای پنجمین هفته متوالی در برابر دلار با افت ارزش روبه‌رو شده است. یورو هم‌اکنون در مقابل فرانک سوئیس کمترین ارزش در پنج ماه گذشته را دارد. این در حالی است که دلار همچنان قدرتمند مانده است. اسکناس سبز آمریکایی در هفته‌ای که گذشت حتی در برابر ین ژاپن نیز با رشد مواجه شد.

منبع : دنیای اقتصاد
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
به اشتراک بگذارید :