کد خبر: ۲۶۴۰۷

جاذبه های گردشگری چالوس ؛ از شهرستان چالوس،چالوس را بیش‌تر با جاده توریستی‌‌اش می‌شناسیم، جاده‌ای که چهارمین جاده زیبای دنیا است و با طبیعت کم‌نظیر خود یکی از دیدنی‌ترین

جاذبه های گردشگری چالوس

از شهرستان چالوس،چالوس را بیش‌تر با جاده توریستی‌‌اش می‌شناسیم، جاده‌ای که چهارمین جاده زیبای دنیا است و با طبیعت کم‌نظیر خود یکی از دیدنی‌ترین تفریحگاه‌های کشور به‌‍شمار می رود.

اگر این روزها گذارتان به چالوس افتاد، پیشنهاد می‌کنیم برای دیدن هر کدام از جاذبه‌های طبیعی این شهر وقت بگذارید و سعی کنید یک سفر کوتاه و متفاوت در این منطقه داشته باشید.

چالوس نه تنها با آبشارها، جنگل‌ها و دریاچه‌هایش از شما پذیرایی می‌کند، بلکه آثار تاریخی جالبی هم دارد که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.

تاریخچه

نام این شهر در گذشته‌های دور «سالوس» یا «شالوس» بود که در پیرامون آن دو شهر کوچک دیگر به نام کبیره و کچه نیز وجود داشت.

شهر چالوس در زمان حمله امیر تیمور تخریب شد و سپس تا قرن‌های متمادی به صورت روستایی کوچک درآمد.

در دهه نخست قرن حاضر(1310) با پشتیبانی دولت وقت آرام‌آرام به صورت شهری سازمان‌یافته درآمد و امروزه به شهری زیبا با امکانات فراوان جهانگردی تبدیل شده‌است.

جاذبه های گردشگری چالوس, چالوس, گردشگری چالوس

درباره وجه تسمیه این شهر می‌گویند؛ چون بخش جلگه‌ای نسبت به ارتفاعات پست‌تر دیده می‌شود به همین دلیل آن را «چاله‌است» یا «چاله‌اس» می‌نامیدند که به مرور زمان به چارلس و چالوس تغییر نام یافت.

چالوس در غرب استان مازندران و در ساحل دریای خزر واقع شده، دارای سابقه تاریخی فراوانی است و به خاطر سرسبزی و زیبایی‌هایش به عقیق همیشه سبز مشهور است.

بر اساس یافته‌های باستان‌شناسی، تاریخ قدیمی‌ترین ساکنان این شهرستان در کلاردشت به هزاره دوم قبل از میلاد می‌رسد.

گویش اصلی و غالب ساکنان این شهرستان، فارسی است.

هوای چالوس مانند دیگر نقاط مازندران و گیلان متغیر و مرطوب بوده و میزان دمای هوا در تابستان25تا 36 و در زمستان پنجتا 12 درجه سانتی‌گراد است و به همین دلیل، دمای هوای این شهرستان نه زیاد گرم است و نه زیاد سرد.

ارتفاعات چالوس غالباً پوشیده از برف بوده و سرمای بهمن‌ماه از دیگر ماه‌های سال در چالوس بیشتر و گرمای تیرماه تا نیمه نخست مرداد از دیگر ماه‌ها بیشتر است.

جاذبه‌های مهم گردشگری این شهر، کاخ چای‌خوران، کاخ اجابیت، دریاچه ولشت، منطقه ییلاقی، کوهستان دلیر، کلاردشت، پارک جنگلی فین، تله‌کابین نمک‌آبرود و هتل استقلال خزر است.

کاخ چای‌خورانبه شماره ثبت تاریخی1045

این کاخ از بناهای دوره پهلوی اول است.

در جنوب میدان معلم چالوس و در منطقه‌ای موسوم به محوطه کاخ واقع شده و اکنون به عنوان مکان اداره میراث فرهنگی چالوس مورد استفاده قرار دارد.

این بنا در محوطه‌ای به مساحت تقریبی4 هزارمترمربع، در یک طبقه و زیرزمین احداث شده‌، دو ورودی اصلی بنا در ضلع غربی و شرقی است و فضاهای داخلی ساختمان مشتمل بر دو بخش اصلی و خدماتی بوده که با راهروی میانی به هم مرتبط است، بخش اصلی شامل بالکن ستون‌دار شمالی و دو تالار مربع شکل در جنوب آن و یک تالار مستطیل شکل در جهت شمالی و جنوبی است که با تزئینات زیبای گچ‌بری آراسته شده‌است.

بخش خدماتی دارای دو اتاق و آبدارخانه و دو ایوان در دو سوی شرقی و غربی است.

پوشش بام آن به صورت شیروانی، تراس آن به شیوه خاصی نرده‌چینی شده و این کاخ همان‌طور که از نامش مشخص است به منظور استراحت موقت و کوتاه‌مدت به کار می‌رفته‌ است.

جاذبه های گردشگری چالوس, چالوس, گردشگری چالوس

کاخ ملکه مادر (کاخ مادر شاه)

این کاخ از بناهای دوره پهلوی دوم است، در مجاورت شهر چالوس در روستای مازوپشته، ابتدای جاده زوات و در ابتدای کمربندی نمک‌آبرود در کنار جنگل احداث شده است.

این کاخ در دو طبقه ساخته شده و برای اقامت موقت مادر محمدرضا شاه پهلوی تاج‌الملوک آیرُملو (همسر دوم رضاشاه) در مدتی که محمدرضا پهلوی در رامسر به سر می‌برد به دستور وی و توسط بنیاد پهلوی و زیر نظر اسدالله علم ساخته شد.

کاخ ملکه مادر، معماری خاص و زیبایی دارد که در زمینی به مساحت 50 هزار مترمربع بنا شده است.

کاخ مادر یک دارایی ملی است و توسط بنیاد شهید در یک مزایده سوری به مالک خصوصی واگذار شده و برای استفاده از زمین آن به حال خود رها شده است و در حال تخریب است.

تاکنون تلاشی جدی برای ثبت این اثر تاریخی و فرهنگی صورت نگرفته و به‌خاطر حفظ منافع خاص، تلاشی هم برای معرفی آن صورت نمی‌پذیرد.

هتل بنیاد پهلوی چالوس

هتل بنیاد پهلوی در ضلع شرقی میدان معلم شهر چالوس واقع شده ‌است.

این بنا در دوره پهلوی اول به‌ عنوان هتل در دو طبقه و زیرزمین، در امتداد شمالی و جنوبی احداث شده، و بعد از انقلاب به سپاه پاسداران واگذار شد و هم‌اکنون به‌ عنوان درمانگاه تخصصی امام رضا(ع) مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

ویلاهای جنگل‌بانی

مجموعه‌ای شامل پنج ویلا در ضلع شمالی میدان معلم شهر چالوس در محوطه سازمان جنگل‌ها و در فاصله اندکی از جانب شرقی رودخانه چالوس واقع شده ‌است، این ویلاها تماماً دو طبقه و تنها قسمت کرسی آنها از سنگ‌های تراشیده ساخته شده‌است.

پل فلزی چالوس

ساخت این پل که در مرکز شهر و بر فراز رود چالوس قرار دارد در سال 1311 هـ.ش شروع و در سال 1312 به بهره‌برداری رسید.

طول پل 200 متر و عرض گذرگاه با جان‌پناه 6٫5 متر است.

قسمت فلزی آن دارای یک چشمه به طول 68٫5 متر است و به دو دهانه طاق منتهی می‌شود.

اتصالات فلزی تماماً پرچ‌کاری و به گونه تزئینی است.

دو طرف پل به صورت پایه چراغ‌ها و مجسمه شیرهای سیمانی آراسته شده‌است.

دبستان پروین اعتصامی

این بنا که در ضلع شمالی خیابان امام واقع شده‌است. پس از خروج متفقین، و از سال 1325 تاکنون با نام دبیرستان شاپور و پس از مدتی به نام دبستان پروین اعتصامی مورد بهره‌برداری آموزشی است.

ساختمان مدرسه از یک طبقه و زیرزمین تشکیل شده‌ است و ورودی آن در جهت جنوبی و دارای سردرِ تزئینی است.

کارخانه حریربافی چالوس

عملیات ساختمانی کارخانه از سال 1312 ه.ش آغاز و در سال 1315 به پایان رسید، حریربافی چالوس که در زمان خود در خاورمیانه بی‌نظیر بوده از سال 1315 تا سال 1337 به‌کار تولید محصولات ابریشمی طبیعی انواع پارچه، جوراب، پرده و کراوات و غیره به منظور صدور به کشورهای دیگر اختصاص داشت.

در همین سال کارخانه تعطیل و دستگاه‌های آن به رشت انتقال یافت.

این کارخانه که تقریباً در مرکز بافت شهری چالوس قراردارد دارای محوطه بسیار وسیعی شامل قسمت‌های مختلف از جمله دیگ بخار و منبع تولید انرژی، انبار پیله، نخ ریسی، پارچه بافی، جوراب بافی، رنگرزی، کارخانه نخ سازی، منبع آب و ساختمان ادارات مرکزی بود.

کارگران این کارخانه بیشتر غیربومی و عموماً از شهرهای گیلان و بعضاً آمل و بابل، اصفهان، مشهد و تبریز بودند و جمعیتی در حدود یک‌هزار و 500 نفر را تشکیل می‌دادند.

پس از تعطیلی کارخانه،ساختمان آن به وزارت کشاورزی و منابع طبیعی سپرده شد و پس از انقلاب اسلامی هم به سپاه پاسداران واگذار شد.

آبشارهای چالوس

آبشار اکاپل در جنگل کوهستانی سردی‌چال کلاردشت قرار گرفته و همجواری آن با ییلاقات کلاردشت و زیبایی طبیعی دریاچه ولشت که در آن قرار دارد، می‌تواند یک‌روز به یادماندی را برای شما رقم بزند.

آبشار «سواسره» هم با حدود 100 متر ارتفاع در ناحیه‌ای از توابع بلده قرار دارد.

یعنی در فضایی کوهستانی ـبیشه‌‌ای است با چشم‌اندازهایی بکر و شگفت‌انگیز.

این آبشار، بسیار پر آب است و نحوه ریزش آن تصویر منحصر به فردی را به وجود می‌آورد.

اما آبشار هریجان را می‌توانید مشرف به روستایی به همین‌نام در نزدیکی گردنه «هزارچم» در جاده تهران ـ چالوس ببنید. آبشار«سواسره» بیش از 9 متر ارتفاع دارد و یکی از زیباترین آبشارهای رشته‌کوه البرز است که با آب فراوان، فضای مرتفع و بیشه‌ای و چشم‌انداز کوهستانی، دره‌ای و جنگلی، از فراز کوهی سنگی با پخشآبی ویژه سرازیر و در پایین‌دست به آبشارهای متعددی تبدیل می‌شود.

نمک‌آبرود

شهرک توریستی نمک‌آبرود در کیلومتر12 چالوس به تنکابن و در غرب شهر چالوس قرار دارد، از نظر مناظر طبیعی مانند دریا و سواحل، بسیار زیبا و مناسب جلگه، شالیزارهای سرسبز و کوه‌های پوشیده از گیاهان متنوع و امکاناتی نظیر تله‌کابین، سورتمه ، باغ پرندگان، کارتینگ، دریاچه مصنوعی، شهر بازی، باند پرواز، کافی شاپ، هتل پنج‌ستاره، فروشگاه‌های مختلف، دریاچه، ویلاها و پیست دوچرخه‌سواری است.

تله‌کابین نمک‌آبرود

تله‌کابین نمک‌آبرود یکی از بخش‌های مهم توریستی نمک‌آبرود است که در جنوب شرقی شهرک نمک‌آبرود واقع شده و به شما امکان صعود به بالای قله زیبای «مدوبن» را می‌دهد.

در بالای این قله که اختلاف دمای آن با پایینِ قله بیش از 10درجه است، می‌توانید از امکانات پذیرایی استفاده کنید، تله‌کابین نمک‌آبرود، 42 کابین 4 نفره دارد که با سرعت 3 متر بر ثانیه مسیر دوهزار و یکصد متری را در کمتر از 12دقیقه طی می‌کند.

پارک‌های جنگلی

پارک جنگلی «فین» در کیلومتر 5 جاده چالوس به تهران، منطقه جنگلی و مجموعه تفریحی – سرگرمی نمک‌آبرود آن در کیلومتر12 جاده چالوس به تنکابن، پارک جنگلی ورگاویچ شهدای غرب مازندران در جنوب شهر چالوس.

جاذبه های گردشگری چالوس, چالوس, گردشگری چالوس

دریاچه‌های چالوس

سد دریوک: این دریاچه که در حدود یک‌هکتار وسعت دارد، روبروی درّه ولی‌آباد هزارچم و در دامنه کوه «دال کمر» قرار گرفته است، عمق آن حدود 5 متر است، آبی شیرین دارد و اطراف آن را مراتع و مرغزار احاطه کرده‌اند، به ‌همین جهت این دریاچه مامن پرندگان بومی و وحشی است که اگر در زمستان گذارتان به آنجا بیفتد، غازها و مرغابی‌های مهاجر را می‌بینید که در اطراف آن جولان می‌دهند.

دریاچه شیرین ولشت اما در جنوب غربی چالوس و شمال شرقی منطقه کلاردشت در میان دره‌ای عمیق قرار گرفته است، وسعت آن حدود 15 هکتار و عمق متوسط آن 20 متر است.

دریاچه ولشت از جمله دریاچه‌هایی است که در نزدیکی منطقه کوهستانی تخت سلیمان علم‌کوه قرار دارد و به ‌دلیل قرار گرفتن در یک گودال بزرگ محاط به تپه‌های کم ارتفاع کلمه، از دید پنهان است. دسترسی به دریاچه از طریق مرزن‌آباد و سمت غربی جاده چالوس امکان‌پذیر است.

اگر گذارتان به چالوس افتاد می‌توانید مرداب کندوچال را هم در میان جنگل انبوه فین چالوس ببینید که یک هکتار وسعت و حدود 4 تا 5 متر عمق دارد، آب آن از چشمه‌های اطراف تأمین می‌شود و شیرین است.

مکان‌های تاریخی چالوس

کاروانسرای «سرقله کندوان» که این روزها چیز زیادی از آن باقی نمانده، در منتهی‌الیه جنوبی مازندران و در سرِ قله کندوان قرار دارد. این کاروانسرا به شیوه چهارضلعی و با ابعاد 14در 16متر ساخته شده و سقفی گنبدی شکل داشت.

کاروانسرای سنگی در پای قله کندوان یکی دیگر از کاروانسراهای کوهستانی چالوس است که در فاصله 200 متری شمال تونل کندوان قرار دارد و به صورت چهارضلعی در ابعاد 9 در 22 متر در امتداد شمالی ـ جنوبی ساخته شده است.

این کاروانسرا ازدو ردیف طولی سنگ‌های گنبددار تشکیل شده که امروزه 5 گنبد بخش شرقی کاروانسرا باقی مانده‌است.

پل زغال

این پل در 18 کیلومتری جاده کندوان و بین راه چالوس به مرزن‌آباد و بر روی رود چالوس احداث شده‌ است، تاریخ ساخت آن به استناد کتیبه موجود در بدنه پل به سال 1317 هـ.ش است.

این پل 6٫2 متر عرض و 38٫5 متر طول دارد و طول دهانه آن هم 20 متر است.

امامزاده زکریا(ع)

این برج آرامگاهی که در آبادی شکرکوه واقع در هفت کیلومتری شمال کلاردشت قرار دارد متعلق به دوره صفویه و مدفن امام‌زاده زکریا(ع) از نوادگان حضرت علی(ع) است. ساختمان اصلی مقبره، دارای پلانی هشت‌ضلعی و دارای گنبد «رک» از نوع دوپوش است.

امامزاده حقانی

بنای امامزاده منسوب به هادی بن امام زین‌العابدین (ع) مشهور به‌ حقانی در شهر کلاردشت واقع است. ساختمان بقعه، چهارضلعی و در نمای بیرونی در هر ضلع دارای ایوان با 10 ستون چوبی است.

بقعه متبرکه سید محمد

بقعه متبرکه سید محمد در روستای زوات واقع در ضلع جنوبی کمربندی چالوس به تنکابن قرار دارد. بنای اصلی مقبره به صورت 8ضلعی است که گنبدی 8 وجهی بر فراز آن قرار گرفته است.

جاذبه های گردشگری چالوس, چالوس, گردشگری چالوس

بقعه امامزاده فضل و فاضل

این بقعه در نزدیکی روستای «بیجدنو» از توابع بخش کلاردشت است و بر بالای کوهی منفرد واقع است، پلان آنهشت ضلعی است و گنبدی دوپوش با نمای داخلی نیم دایره و نمای بیرونی هرمی شکل هشتوجهی بر فراز آن استوار است.

کاخ اجابیت

این قصر که بر روی تپه‌ای مشرف به دشت کلار و در محله اجابیت واقع در دو کیلومتری شهر کلاردشت قرار دارد از بناهای دوره پهلوی است که در سال 1318 شمسی احداث شد، بنایی است دو طبقه در محوطه‌ای بزرگ و محصور، و بام آن به‌ صورت شیروانی است.

این بنا زمانی به‌ عنوان موزه مورد بهره‌برداری قرار می‌گرفت و هم اکنون در اختیار نهاد ریاست‌جمهوری است، داخل این بنا، اشیا و لوسترهای زیبا و نفیس قرار دارد.

جاذبه های گردشگری چالوس, چالوس, گردشگری چالوس

نهر ملک‌جوب

از گذشته‌های دور تا به امروز چند نهر قدیمی از رودخانه پر آب سرآبرود جهت آبیاری زمین‌های کشاورزی منشعب می‌شدند که یکی از آن‌ها نهر ملک جوب است.

در گذشته در مسیر این نهر، آسیاب‌های آبی زیادی فعال بودند که امروزه اثری از آن‌ها بر جای نمانده‌است.

بنای نهارخوران کندوان

این اثر که در فاصله چهل کیلومتری محور چالوس ـ کرج و در محلی به نام دزبن و در کنار رودخانه چالوس واقع شده، متعلق به دوره پهلوی اول است که همزمان با احداث محور کندوان جهت استراحت موقت بنا شده‌است و در حال حاضر به عنوان رستوران کاربری دارد.

جاذبه های گردشگری چالوس, چالوس, گردشگری چالوس

تونل سنگی

این دروازه یا به عبارتی تونل سنگی در مسیر راه ناصرالدین شاهی کندوان و در صخره‌های بالادست هفت برادران روستای ولی‌آباد از توابع دهستان کوهستان کلاردشت واقع شده‌است.

تونل کندوان

در ارتفاعات2 هزار و 700 متری کندوان و در فاصله 90 کیلومتری جنوب چالوس تونلی به طول یک‌هزار و 883٫8 متر در مسیر جاده چالوس ـ کرج حفر شده‌ است.

ساخت تونل در سال 1314 هـ.ش شروع و در سال 1318 به اتمام رسید، عرض تونل 5 متر بود و به علت عرض کم سال‌ها به صورت یک‌طرفه مورد استفاده قرار می‌گرفت تا این‌که در چند سال گذشته نسبت به تعریض آن اقدام‌شده و سرانجام در سال 1380 این کار به اتمام رسید و تونل جهت تردد دوطرفه مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

هنرهای سنتی شهرستان چالوس

عمده‌ترین هنر سنتی شهرستان چالوس، فرش کلاردشت است که علاوه بر فروش داخلی، به کشورهای اتریش، فرانسه، ایتالیا، کانادا، آلمان و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود.

شباهت طرح‌های فرش کلاردشت با طرح‌های فرش کردستان و فارس و کرمانشاه بیانگر مهاجرت اقوام لر و کرد کوه‌های زاگرس در گذشته‌های دور به این منطقه‌است.

از انواع آن می‌توان به جنگلی و شکارگاه، شکری، مزرقان، شاه‌عباسی، و گل‌سینی قابل ذکر است و مهمترین دلیل شهرت آن کیفیت بسیار بالای رنگ قالی به‌دلیل استفاده از مواد گیاهی علاوه بر رنگ‌های شیمیایی در رنگرزی است.

علاوه بر قالی، هنرهای سنتی چون نمدمالی،

حصیربافی، جاجیم‌بافی، جوراب‌بافی و دستکش و کوزه گری هم در منطقه کلاردشت رواج دارد.

دهستان کوهستان

این دهستان دارای یکی از زیباترین جاده‌ها و مناطق گردشگری است، طول جاده تا آخرین روستا(ناتر) 19 کیلومتر و آسفالته است، در این مسیر، هشت روستا به‌ترتیب به نام‌های تویر، کوتر، مرس ، مکار، کنس دره، فشگور، بیجده‌نو(بیجدنو)، دلیـر و ناتر هستند. در این منطقه چشمه های بسیار گوارا و معدنی خصوصاً در روستای ناتر قرار دارد.

این منطقه ییلاقی در فاصله 50 کیلومتری از چالوس قرار دارد، در انتهای این جاده ، روستای بسیار گردشگری زیبا و بکر «ناتر» قرار دارد که روستایی است در ارتفاع بیش از 2هزار و 200 متری از سطح دریا و دارای چشمه‌های معدنی فراوان و محصولات تازه لبنی.

از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی ناتر علاوه بر بافت باستانی و خانه‌های سنتی و قدیمی آن، باید به وجود منطقه بارینگنون(آسیابرود؛ یکی از سرچشمه‌های رودخانه چالوس) که دارای رودخانه‌ای زیبا همراه با آبشاری دیدنی است، اشاره کرد.

گیاهان دارویی این منطقه، منحصربه‌فرد است.اختلاف دمای کوهستان نسبت به سواحل دریا در شب‌های گرم تابستان بیش از 20 درجه است، و بعد از آن روستای زیبای کوهستانی دلیر واقع شده است که از لحاظ زیبایی و طبیعت به جرأت می‌توان گفت زیباترین طبیعت و آب و هوا را در تمام سرزمین پهناور ایران دارا است.

مردمان این سرزمین به دلیل شجاعت و شهامت فراوان در تاریخ معروف و مشهور بوده‌اند و از لحاظ کثرت خانواده، هم‌اکنون بیش‌ترین طایفه در منطقه طبرستان هستند.

از دیگر مناطق طبیعی- گردشگری چالوس می‌توان به آب‌گرم معدنی «پیش ترک» حد فاصل روستای رودبارک و مجل کلاردشت، آب‌گرم معدنی «تلو» در جنوب روستای رودبارک، آب‌گرم «داریو» در نزدیکی روستای برار در دهستان بیرون بشم کلاردشت، آب‌گرم «کندوا» در روستای آنگوران کلاردشت، آب‌گرم «لله‌جار» در حاشیه روستای لله‌جار در شمال شهر مرزن آباد، و آب‌گرم روستای دلیر در کلاردشت.

رودخانه‌ها

رود چالوس و سردآبرود و کرانه‌های زیبای این دو رود که محلی مناسب برای تفریح هستند.

دریا

رادیو دریا و مجموعه تفریحی ساحل آن در شهر چالوس.

قله‌ها

علم کوه و تخت سلیمان که برای کوهنوردان بسیار جالب است و در این قله‌ها کمپ کوهنوردی هم مستقر است و از لحاظ فنی در شمار هفتمین قله فنی جهان قرار دارند.

برف‌چال

در کوه‌های کلاردشت برف‌چال‌هایی وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها برف‌چال تنگ‌لو و گردون‌کوه‌ است.

شکارگاه‌ها

شکارگاه‌های مهم شهرستان چالوس که عمدتاً در مناطق کوهستانی واقع‌ هستند عبارتند از: نفت چاک، کل‌جاران، بربر، پیت‌سرا، آویدر، خشکدر، بالاخرم دشت، پایین خرم دشت، اشکسه، حصار چال، پسنده، پاتخت و دیوچال.

غارها

غار«یخ مراد» در هریجان بخش کلاردشت، غار «دیوکولی» در انگوران بخش کلاردشت و «دیوغار» در روستای برار بخش کلاردشت.

جاده‌ها

جاده جنگلی عباس‌آباد به کلاردشت، جاده معروف کندوان و نقاط متعدد دیدنی مسیر آن نظیر روستای سیاه‌بیشه، گردنه هزارچم و ...

این شهرستان از شمال به دریای خزر، از جنوب به استان تهران، از غرب به شهرستان عباس‌آباد و از شرق به شهرستان نوشهر متصل است، مساحت آن دو هزار و800 کیلومترمربع و جمعیت آن 150هزار نفر و دارای بیش از یکصد روستا است.

گویش اصلی و غالب این شهرستان، گیلکی کلارستاقی است.همچنین خواجوندها که در کلاردشت زندگی می‌کنند به‌زبان خواجوندی (لکی) و گیلانی‌هایی که در قرن اخیر به چالوس مهاجرت کرده‌اند به‌گویش گیلکی صحبت می‌کنند./ فارس

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
به اشتراک بگذارید :