کد خبر: ۲۰۲۹

به عادت ساییدندندان‌ها روی هم که معمولا غیرارادی در طول روز یا شب و در حالی که شخص در حال خوردن یا جویدن غذا نیست انجام می‌شود،دندان‌قروچه می‌گویند.

به عادت ساییدندندان‌ها روی هم که معمولا غیرارادی در طول روز یا شب و در حالی که شخص در حال خوردن یا جویدن غذا نیست انجام می‌شود،دندان‌قروچه می‌گویند.

دندان‌قروچه دو علت اصلی دارد

1-جفت نشدن درستدندان‌ها و تماس زودرس بیندندان‌های فک بالا و پایین

2-فشارهای روانی و استرس

دندان‌ها شکل و ترکیب خاصی دارند و سطحدندان‌های آسیای کوچک و بزرگ مسطح نیست و دارای برجستگی‌ها و فرورفتگی‌هایی است.

هنگام جویدن،دندان‌های بالا و پایین مرتب و با تناسب خاصی روی هم قرار می‌گیرند؛ به طوری که طی یک تماس صحیح، برجستگی‌هایدندان‌ها که به آنها «کامپ» می‌گویند، داخل سطوح فرورفتهدندانمقابل قرار می‌گیرد و تمامدندان‌های موجود دردهانبه صورت متعادل فشارها را متحمل می‌شوند.

اگر اختلال و بی‌نظمی در ردیفدندان‌ها وجود داشته باشد یا ایجاد شود، ممکن است شخص به طور غیرارادی با تغییر مسیر بسته‌شدندهانو جفت کردندندان‌ها، آنها را به هم بساید و به این کار عادت کند.

برخی فشارهای روانی و استرس‌ها نیز ممکن است در ایجاد و ادامهدندان‌قروچه موثر باشند. البته نه به این معنی که استرس در همه افراد باعثدندان‌قروچه می‌شود یا هر کسی که مبتلا بهدندان‌قروچه است، حتما دچار استرس است

علایمدندان‌قروچه

دندان‌قروچه اگرچه در حالت بیداری هم ممکن ‌است وجود داشته باشد، اما بیشتر در حالت خواب انجام می‌شود و اطرافیان و خانواده شخص از صدای سایشدندان‌ها متوجه آن می‌شوند.

در صورت تداوم و شدتدندان‌قروچه، پس از بیدار شدن، عضلات صورت فرد مبتلا خسته و در مواردی دردناک است.

اثردندان‌قروچه بردندان‌ها

در کسانی که طولانی‌مدت دچار این عارضه هستند، علایم زیر دیده می‌شود:

انقباض عضلات جونده، افزایش حجم و کمی دردناک بودن آن در لمس، سایش سطح جوندهدندان‌ها و لبه برندهدندان‌های قدامی، صاف شدن سطحدندان‌های کرسی و کاهش ارتفاعدندان‌های قدامی در موارد شدید و طولانی‌مدت، ساییده شدن تمامدندان‌های قدامی و کوتاه شدن محسوس طول تاجدندان‌ها،حساسیت به سرما و گرمابه علت سایش سطحدندان‌ها و فشارهای ناشی از جویدن‌های عادتیدندان‌ها و در موارد شدید تاثیر بر سلامتپالپدندانکه ممکن است در نهایت به نکروز یا مرگ پالپدندانبینجامد، بروزبیماری‌های لثهدر اثردندان‌قروچه و فشارهای ناشی از این عادت و در صورت وجود بیماری‌های لثه، سرعت گرفتن پیشرفت بیماری و شدت آن (تخریب بافت‌های نگهدارندهدندان‌ و به‌خصوص استخوان اطرافدندان‌ها تسریع و تشدید می‌شود).

شاید بپرسید راه تشخیصدندان‌قروچه چیست و آثار مخرب این عادت چگونه بررسی و ارزیابی می‌شود؟

پاسخ این است که معمولا اطرافیان و خانواده متوجه ساییده شدندندان‌های شخص در حالت خواب می‌شوند.

گاهی هم خستگی و دردناک بودن عضلات جونده ودرد در ناحیه مفصل گیجگاهی- فکیو در موارد پیشرفته، سایش سطحدندان‌ها شخص را متوجه این مشکل می‌کند.

تشخیص و درماندندان‌قروچه

تشخیصدندان‌قروچه و بررسی دلایل ایجادکننده آن به وسیلهدندان‌پزشک انجام می‌شود.

نایت‌گارد، وسیله محافظی است که هنگام استراحت و خواب در داخلدهانبیندندان‌های بالا و پایین قرار می‌گیرد و مانع تماس و سایشدندان‌ها می‌شود
دندان‌پزشک ضمن گرفتن تاریخچه پزشکی ودندان‌پزشکی از بیمار، معاینه داخلدهانی و خارجدهانی (عضلات سر و صورت، مفصل گیجگاهی-فکی)، گرفتن عکس رادیوگرافی و ارزیابی وضعیت ریشه‌ها و بافت‌های نگهدارنده، مشکل را بررسی می‌کند و توصیه‌های لازم را خواهد کرد.دندان قروچه،علت دندان قروچه،اثرات دندان قروچه بر دندان

اگردندان‌پزشک متوجه تماس‌های زودرس و نامطلوبدندان‌ها شود، این مشکل را اصلاح خواهد کرد.

اصلاح روابطدندان‌ها باید با دقت و پس از تشخیص قطعی و به وسیلهدندان‌پزشک ماهر انجام شود.

تشخیصدندان‌قروچه کار مشکلی نیست، اما درمان آن، آگاهی وسیع و جامعی می‌خواهد که معمولا به وسیله یک گروه تخصصیدندان‌پزشکی قابل انجام است، به‌خصوص زمانی کهدندان‌قروچه باعث درگیری بافت‌های نگهدارنده و آسیب و تخریب نسوجدندانی و پالپ شده باشد.

در این صورت ضرورت داردمتخصصاندندان‌پزشکیمرتبط مانند پروتزهایدندانی، پریودانتیکس، ارتودنسی، اندودانتیکس و جراحی فک و صورت مراجعه شود.

در مراحل اولیه ممکن است با یک تراش ساده و اصلاح جفت شدندندان‌ها، برای حل مشکل اقدام کند یا در صورت ضرورت، با قالب‌گیری ازدندان‌ها و مطالعه و بررسی‌ و جفت شدن آنها نایت‌گارد بسازد.

نایت‌گارد (night guard)، وسیله محافظی است که هنگام استراحت و خواب در داخلدهانبیندندان‌های بالا و پایین قرار می‌گیرد و مانع تماس و سایشدندان‌ها می‌شود (تصویر روبرو).

این متخصص می‌تواند با جایگزینیدندان‌های از دست رفته به حل مشکل کمک کند.

آیادندان‌قروچه می‌تواند باعث سستیدندان‌ها شود؟

عامل اصلی بیماری‌های لثه میکروب‌ها هستند و عوامل دیگری مثل فشارهای نامناسب به علت تماس زودرس یادندان‌قروچه می‌توانند پیشرفت بیماری را شدید کنند. بنابراین در موارد مزمن و طولانی‌مدت که شخص به بیماری پریودنتال ودندان‌قروچه مبتلا باشد، احتمال لق شدن یا از دست رفتندندان‌ها وجود دارد.

به همین دلیل به محض ابتلا لازم است بهدندان‌پزشک یا متخصص جراحی لثه مراجعه شود تا پس از تشخیص درمان‌ انجام شود.

در زمان رویشدندانهای شیری و رویشدندانهای دائمی، کودکان بیشتردندانقروچه می کنند
دندان‌قروچه ریشه‌های روانی دارد؟

همان‌طور که در ابتدای مطلب نیز عنوان شد، استرس یکی از علل بروزدندان‌قروچه است و بدیهی است در بسیاری از موارد، افراد با کمک و راهنمایی روان‌پزشک یا روان‌شناس می‌توانند از استرس رها شوند.

برای تشخیص قطعی و بررسی عواملدندانی لازم است فرد مبتلا ابتدا بهدندان‌پزشک مراجعه کند و در صورت صلاحدید، برای بررسی و مشاوره به روان‌پزشک ارجاع داده شود.


آیا کودکان همدندانقروچه می کنند؟

کودکان بین 4 تا 6 سالگی بیشترین احتمال ابتلا به این مشکل را دارند.

در زمان رویشدندانهای شیریو رویشدندانهای دائمی، کودکان بیشتردندانقروچه می کنند. البته در بیشتر موارد، پس از رویش کاملدندانها (شیری یا دائمی)، این عادت در کودکان از بین می رود.

طبق تحقیقات این عارضه در پسربچه ها بیشتر از دختربچه ها گزارش شده است.

ردیف شدن نامناسبدندانها یا تماس غیر طبیعی بیندندانهای پایینی و بالایی، کمبودهای تغذیه ای، اضطراب و استرس در کودکان، انگل های دستگاه گوارش، آلرژی و ... از عللدندانقروچه در کودکان هستند.

خطراتدندانقروچه در کودکان، کمتر از بزرگسالان است و به ندرت موجب بروز مشکلات و اختلالات جدی می شود.

ضروری است در صورتی کهدندانکودک به نظر ساییده یا از بین رفته است یا حساس شده و درد می کند و یا کودک دچار درد فک ومفاصل فک شده است، بهدندانپزشک مراجعه شود

ممکن است در نوجوانان نیاز به روکش موقت یا نایت گارد (محافظ شبانه) باشد.

برای جلوگیری از این عارضه، در کاهش استرس کودک به ویژه زمانی که به رختخواب می رود، دقت کنید که رژیم غذایی کودک، حاوی مقدار آب کافی و فراوان باشد و او را به انجام ورزش های ماساژی و کششی تشویق کنید.

نایت گارد چیست؟

نایت گارد نوعی پروتز متحرک از جنس پلاستیک مقاوم است که با قالب گیری ازدندانشخص ساخته می شود و می بایست شب ها، دردهانفرد مبتلا بهدندانقروچه قرار گیرد.

این وسلیه باعث جلوگیری از فشارهای نادرست و مضر رویدندانها می شود. البته در بسیاری موارد، استفاده از این وسیله به مرور باعث کاهش و حذف عادتدندانقروچه در خواب شب نیز شده است.

منبع: تبیان

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
به اشتراک بگذارید :