کد خبر: ۱۰۶۶۱۳

مانیتور های LED امروز، دیگر به مانند ماینتور های CRT دیروز شده اند. در این مطلب با مانیتور های نسل فردا آشنا شوید...

مانیتور،مانیتور کوانتوم دات

مانیتور های LED امروز، دیگر به مانند ماینتور های CRT دیروز شده اند. در این مطلب با مانیتور های نسل فردا آشنا شوید...

اکتبر 2016 زمانی بود که شرکت سامسونگ اولین مانیتور کوانتوم دات در دنیا را عرضه کرد. وسیله ای بدون لبه همراه با تکنولوژی نمایش پیشرفته، به روش هایی که بسیاری از افراد آن را امکان پذیر نمی دانستند.

ما در اینجا درباره یک صفحه ی خمیده صحبت نمی کنیم. بلکه موضوع بحث ما شیوه ای نوین در تولید تصویر بر روی صفحه می باشد.

مانیتوری که سامسونگ اخیرا عرضه کرده است، در حال بازاریابی در میان بازی خور های حرفه ایست. گامی درخور برای یک مانیتور حرفه ای. اما چه چیز باعث می شود که این مانیتور حرفه ای نامیده شود؟ با ما همراه باشید...

کانتوم دات چیست؟

کوانتوم در لغت علاوه بر مفهوم فیزیکی، می تواند به معنای ذره ی بسیار ریز باشد. دات هم که نقطه است. بنابراین کوانتوم دات را در لغت می توان به ریز ذره و یا نقطه ی کوانتومی ترجمه کرد.

 بسیاری از افراد امروزه از روی کار آمدن تکنولوژی های صفحه نمایش HDR و صفحه نمایش 4K هیجان زده هستند. اما بد نیست بدانید که هر دوی این ها با مفهومی به نام کوانتوم دات امکان پذیر هستند.

یک کوانتوم دات در حقیقت یک نانو کریستال نیمه هادی، یا به زبان ساده تر، قطعه ای کوچک که می تواند با رساندن برق به آن، نور ساطع کند. اما کوچکی آن به چه اندازه است؟ هر کوانتوم دات یا QD دارای قطری به اندازه 4 الی 12 نانومتر دارد؛ و همین اندازه ی بسیار کوچک است که قابلیت منحصر به فرد و ویژگی های الکتریکی را موجب می شود، و همین قابلیت های منحصر به فرد است که اجازه می دهد تصاویری تولید شوند که بسیار بسیار با تصاویری که ما تا کنون دیده ایم متفاوت باشند.

نحوه عملکرد QD ها بدین صورت است که یک طول موج از نور را می گیرند، و همان را با طول موج متفاوت ساطع می کنند. و از آنجایی که طول موج های متفاوت نور در اصل همان رنگ ها هستند، یک نقطه ی کوانتومی در واقع یک رنگ را می گیرد، و در مقابل یک رنگ دیگر را تحویل می دهد!

میزان این تبدیل به اندازه ی یک نقطه ی کوانتومی بستگی دارد: هرچه نقطه کوچک تر باشد، رنگ آبی یا سردی تصویر بیشتر می شود، و هرچه بزرگتر، گرم تر و یا قرمز تر.

حالا این نقاط چگونه در یک مانیتور کار می کنند ؟ بطور خلاصه، کوانتوم دات ها بر روی لایه ی LED سوار می شوند. به محض اینکه نور از مانیتور خارج می شود، به لایه ی کوانتوم دات برخورد می کند و تغییر حالت پیدا می کند. این تغییر حالت باعث می شود که نور غنی تر شود، و طیف نور قابل رویت بیشتری نسبت به مانیتور های قدیمی تولید شود.

بطور خاص تر در این نوع مانیتور ها، صفحه ی LED تمام هاله های آبی مورد نیاز در تصویر را تولید می کند، و کوانتوم دات ها نور آبی را برای تصاویر سبز و قرمز می شکنند. یک مانیتور کوانتوم دات، میلیارد ها کوانتوم دات را در خود جای می دهد، و هر نقطه، به خوبی تنظیم شده تا رنگ خاصی را منتشر بسازد.

منبع: Makeuseof

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
به اشتراک بگذارید :